"Pokiaľ bude európsky azylový systém a jeho veľmi nízka miera návratov predstavovať faktor príťažlivosti, štátni príslušníci tretích krajín, ktorí nepotrebujú medzinárodnú ochranu, sa budú naďalej pokúšať o prechod do EÚ," uvádza sa v spoločnom liste.
Jeho signatári upozornili, že členské štáty Európskej únie vynakladajú značné a zbytočné zdroje na spracovanie žiadostí o azyl, na zaistenie návratov a na reintegráciu utečencov. Okrem toho menej než jedna tretina zamietnutých žiadateľov o azyl je úspešne vrátená do krajiny svojho pôvodu, čo vedie k zbytočnému zaťažovaniu verejných financií a narúša verejnú podporu a dôveryhodnosť európskej azylovej politiky ako takej.
"Súčasný azylový systém je podľa nás rozbitý a prospieva predovšetkým cynickým pašerákom ľudí, ktorí využívajú nešťastie žien, mužov a detí," uvádza sa v liste. Jeho autori preto inštitúcie EÚ vyzvali na "inovatívnu, otvorenú a efektívnu reakciu", ktorá zavedie odradzovacie faktory pre osoby ochotné vydať sa na nebezpečné cesty do Európy a pomôže rozbiť obchodné modely zločineckých sietí prevádzačov ľudí.
List ôsmich lídrov bol odoslaný dva dni pred mimoriadnym summitom EÚ v Bruseli, ktorý sa bude konať 9.–10. februára a zaoberať sa otázkou nelegálnej migrácie.