Nachádzate sa práve v Turecku alebo tam máte niekoho blízkeho? Napíšte nám na tip@novycas.sk alebo whatsapp 0918 620 001 a povedzte viac o situácii v krajine!
Stav núdze potrvá tri mesiace, informuje TASR na základe správy agentúry AFP. Erdogan uviedol, že bude prijatá séria núdzových opatrení, aby do poškodených oblastí mohli prúdiť humanitárni pracovníci a finančná pomoc.
"Rozhodli sme sa vyhlásiť stav núdze, aby sme zaistili, že (záchranné a obnovovacie) práce môžu byť vykonané rýchlo... Rýchlo dokončíme tento proces na úrovni prezidentskej kancelárie a parlamentu," uviedol Erdogan v príhovore vysielanom v televízii.
Tamojšia vláda vyslala do zasiahnutých oblastí 50.000 humanitárnych pracovníkov a vyčlenila 100 miliárd lír (takmer päť miliárd eur) na finančnú pomoc. Záchrannú akciu v odľahlých oblastiach Turecka však v súčasnosti komplikuje silná snehová búrka, v dôsledku ktorej sa niektoré cesty stali neprejazdné, čo spomaľuje dodávky potravín a pomoci.
Vláda tureckého prezidenta je pritom na sociálnych sieťach vystavená kritike, pretože podľa niektorých reaguje pomaly. Zvládnutie tejto najväčšej prírodnej katastrofy, k akej počas Erdoganovej dve desaťročia trvajúcej vlády došlo, sa pritom môže ukázať ako kľúčové vzhľadom na nadchádzajúce tohtoročné prezidentské a parlamentné voľby.
Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8, za ktorým postupne nasledovalo približne 200 dotrasov, zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v noci na pondelok. Počet obetí v utorok presiahol 5000, avšak očakáva sa, že ešte porastie.