Holými rukami nevedia trosky nadvihnúť. Medzi ľuďmi tak rastie hnev na úrady, s ktorými sa nevedia ani spojiť. Hnevu čelia aj stavebníci. Mnohí si totiž kladú otázku, prečo sa zrútilo také veľké množstvo stavieb. Podľa odborníkov za to môže ich nízka kvalita. „Konštrukcie budov nie sú adekvátne pre oblasť, ktorá je náchylná k veľkým zemetraseniam,“ povedal britský geológ Roger Musson.
To odhalila aj veľká analýza po ničivom zemetrasení v roku 1999, ktoré si vyžiadalo 17 000 mŕtvych. Preto v roku 2000 Turecko zaviedlo nové zákony, ktoré presadzovali prísnejšie kontroly nových i starých budov. Otázkou je, ako sa dodržiavali v krajine, kde sa na mnohých miestach stavalo živelne a povolenia boli za bakšiš.
Letoviská ostali ušetrené
Hoci sa súčasná katastrofa vyhla obľúbeným letoviskám, zemetrasenia nie sú po celej krajine ničím výnimočným. Turecko totiž leží na anatolskej platni, ktorú zo všetkých strán zvierajú iné litosférické dosky - africká, arabská a euroázijská. Napriek tejto hrozbe je však Turecko vyhľadávanou destináciou a nič sa na tom nezmenilo ani teraz. „Cestovné kancelárie vnímajú udalosti v turecko-sýrskej oblasti veľmi citlivo, napriek tejto tragédii cestovky neregistrujú znížený záujem o nákup zájazdov v ponukách first moment, ktoré sa budú organizovať na Tureckej riviére počas leta 2023. V tejto turistickej oblasti neboli zaznamenané žiadne otrasy ani škody, situáciu nepretržite monitorujeme,“ povedal pre Nový Čas prezident SACKA Roman Berke.