Tie by ste nemali podceňovať a urýchlene ich riešiť. Jednou s možností je aj kúpeľná liečba a špeciálne procedúry, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nepríjemných problémov.
Procedúry od výmyslu sveta
Kúpeľná liečba môže byť indikovaná lekárom. V takom prípade vám náklady spojené s liečbou prepláca zdravotná poisťovňa. Kúpeľné procedúry však môžete absolvovať aj ako samoplatca a vybrať si z pobytových balíčkov konkrétnych kúpeľných zariadení. Pri nástupe do kúpeľov očakávajte vstupné vyšetrenie, pri ktorom lekár zhodnotí váš zdravotný stav a pripraví vám plán procedúr na mieru. Množstvo a rôznorodosť procedúr závisí od konkrétnych kúpeľov, ale štandardne sa môžete tešiť z bohatej ponuky ošetrení.
Vodoliečba
Vodoliečba sa využíva najmä vďaka unikátnym zdrojom liečivých minerálnych prameňov s vysokou koncentráciou rozpustných látok. Základom sú rôzne formy kúpeľov. Okrem klasických môžete vyskúšať aj kúpeľ so striedavou teplotou vody, vírivý kúpeľ alebo obľúbené škótske streky. Tieto procedúry pomáhajú v uvoľnení svalstva, uľavujú od bolesti, regulujú krvný tlak, zlepšujú stav pokožky a pomáhajú aj k psychickej rovnováhe.
Reflexná liečba
Pod reflexnú liečbu spadajú rôzne masáže aj akupunktúra. Môžete si vychutnať klasickú masáž, reflexnú masáž či podvodnú masáž alebo relaxačné masáže lávovými kameňmi či medom. Niektoré kúpele majú v ponuke aj rôzne „chuťovky“, pri ktorých sa mysľou prenesiete ďaleko zo Slovenska. Patrí medzi ne indická masáž hlavy, havajská masáž lomi – lomi alebo japonská Shia – tsu.
Termoterapia
Ako názov napovedá, termoterapia pracuje s teplom. Základom tejto terapie sú liečivé zábaly, ktoré sa aplikujú na telo vo forme horúcich obkladov. Tie telo prehrejú, čím dôjde k zvýšeniu látkovej výmeny a úľave od bolesti. Najpopulárnejšie sú bahenné, rašelinové a parafínové obklady. Termoterapia sa odporúča na poúrazové stavy, zápaly, chronické ochorenia pohybového aparátu aj pri artróze.
Fyzioterapia
Podstatnou súčasťou kúpeľnej liečby je fyzioterapia a liečebný telocvik. Ich cieľom je poukázať na nesprávne pohybové stereotypy a zlepšiť držanie tela. Vďaka skúseným fyzioterapeutom sa naučíte cvičiť tak, aby ste nepreťažovali chrbticu a pomohli si od bolesti. Súčasťou telocviku môže byť aqua aerobic, pilates alebo jóga.
Elektroliečba
Elektroliečba pôsobí proti napätosti svalov a bolesti. Dané miesto prekrví a priaznivo pôsobí aj na opuchy. Tento druh liečby sa využíva na rôzne neurologické a ortopedické ochorenia sprevádzané bolesťami. Do elektroliečby patrí aj magnetoterapia či ultrazvuk.