V jaskyni južne od Lisabonu našli archeológovia paleolitický jedálniček človeka neandertálskeho, ktorý tam žil pred deväťdesiatimi tisíckami rokov. Okrem kamenných nástrojov a dreveného uhlia sa v jaskyni Gruta de Figueira Brava nachádzajú bohaté náleziská mušlí a kostí, ktoré nám môžu mnohé o neandertálkoch prezradiť.
„Na konci posledného interglaciálu neandertálci pravidelne zbierali veľké hnedé kraby. Lovili ich v tôňach na neďalekom skalnatom pobreží a zameriavali sa na dospelých jedincov s priemernou šírkou panciera šestnásť centimetrov. Zvieratá prinášali celé do jaskyne, kde ich opekali na uhlí a potom zjedli,“ tvrdí doktorka Mariana Nabaisová z Katalánskeho inštitútu ľudskej paleoekológie a sociálnej evolúcie.
V archeologických nálezoch, ktoré študovala Nabaisová so svojimi kolegami, boli nájdené najrôznejšie zvyšky kôrovcov, ale v drvivej väčšine išlo o hnedé kraby. Ich veľkosť bola odhadnutá na základe výpočtu veľkosti panciera vo vzťahu ku klepetám. Nabaisová a jej kolegovia zistili, že kraby boli väčšinou veľkí dospelí jedinci, z ktorých by sa dalo získať asi 200 gramov mäsa.