Deti pre svoj nízky vek, respektíve zdravotné kontraindikácie neboli ešte zaočkované v rámci pravidelného povinného očkovania. Obe deti boli hospitalizované. Úrad preto vyzýva rodičov na zvýšenú obozretnosť.
V prvom prípade zistenia osýpok išlo o import ochorenia zo zahraničia. Druhý prípad bol zrejme v epidemiologickej súvislosti, k prenosu došlo pravdepodobne na detskej pohotovosti Národného ústavu detských chorôb v Bratislave 18. januára 2023 po 19.30.
„Vyzývame rodičov, ktorí sa v tomto čase i po ňom nachádzali s deťmi (neočkované, neúplne očkované) na uvedenej pohotovosti, aby sledovali zdravotný stav svojich detí a v prípade objavenia sa príznakov ochorenia na osýpky (podobné prechladnutiu - nádcha, výtok z nosa, kašeľ, zvýšená teplota, riedka stolica, neskôr horúčka a objaví sa červená vyrážka) telefonicky kontaktovali lekára dieťaťa, ktorý určí ďalší postup,“ vyhlásil hlavný hygienik Ján Mikas s tým, že inkubačný čas ochorenia je 8 až 15 dní, priemerne 10.
Epidemiologické vyšetrovanie vykonáva RÚVZ v Bratislave. V rámci neho sa podľa Mikasa zatiaľ nepotvrdilo ďalšie šírenie osýpok. RÚVZ v Bratislave prijíma aj ďalšie protiepidemické opatrenia a je v kontakte aj so zdravotníckym zariadením, kde pravdepodobne došlo k prenosu.
„Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva,“ dodáva Mikas.