Za miliónové podvody kratšia basa
Karasov tím do reformy zapracoval dlhodobé výhrady odbornej verejnosti, že nie je adekvátne, ak páchatelia ekonomickej kriminality dostávajú tresty porovnateľné s páchateľmi násilných trestných činov. Novela tak prináša zníženie dolných sadzieb.
„Domnievam sa, že tak, ako minister spravodlivosti posunul trestné sadzby pri majetkových trestných činoch nižšie, už zašiel za hranicu,“ uviedla exministerka Kolíková. Marián Kočner, ktorý dostal za falšovanie miliónových zmeniek 19 rokov, by po novom mohol čakať 7 až 15 rokov. V prípade brania úplatkov by namiesto 7 až 12 mohla byť spodná hranica len 5 rokov. Šéf NAKA Ľubomír Daňko upozorňuje, že majú „obavy, že by to mohlo priniesť zvýšenie takejto kriminality“.
Drogy by mohli riešiť pokuty
Výrazné zmeny by sa mali týkať užívateľov drog. Zatiaľ čo doteraz mohli „vyfasovať“ pokojne aj dlhoročné tresty väzenia, po novom by to tak už nemalo byť. Pri nepatrnom množstve drog pre vlastnú spotrebu by mohli byť páchatelia prvýkrát riešení v priestupkovom konaní, čiže dostať pokutu a prípadné liečenie.
„Chceme oddeliť užívateľov od tých, ktorí parazitujú na ich slabosti,“ oznámil minister Karas. „V prípade konzumentov sme znížili trestné sadzby v prípade všetkých drog. Ale naďalej trváme na prísnom postihu obchodníkov s drogami,“ doplnil vedúci katedry trestného práva PF UK Jozef Čentéš. „Zavádzame systém, keď bude rozhodujúca gramáž,“ doplnil s tým, že doteraz bola rozhodujúca cena drogy, a tak páchateľ chytený v Bratislave mohol dostať úplne iný trest ako v Medzilaborciach.