Väzenie za opitosť za volantom aj na 4 týždne
Zatiaľ čo doteraz sa pri vymeriavaní trestov najčastejšie uvažovalo v horizonte rokov, po novom by mali pribudnúť aj oveľa kratšie tresty odňatia slobody. Súd by tak mohol posielať páchateľov za mreže len na tri mesiace, prípadne na len na akýsi „výchovný trest“ v rozhraní dvoch až štyroch týždňov.
„Rozumný človek sa aj za krátku dobu vie poučiť a uvedomiť si, že do väzenia sa nechce vrátiť,“ vysvetľuje generálny riaditeľ ZVJS Milan Sedliak. Takýmto spôsobom sa podľa neho podarí eliminovať stratu práce a rozpad rodiny na strane odsúdeného. Používať sa to bude najmä pri opitých šoféroch, ktorí v bežných prípadoch chodia po vytriezvení domov . Inštitút tohto trestu si požičali z Nemecka.
V európe majú ešte miernejšie sadzby
Eduard Burda, dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského
- Z pohľadu posilnenia iných trestov, ako je trest odňatia slobody, oceňujem túto novelu ako veľmi dobrú. Ak sa nám podarí uprednostniť alternatívne tresty, bude možné s mnohými páchateľmi pracovať na slobode. Za to, čo spáchali, budú pykať inými spôsobmi, ale zároveň sa ich bude dať napraviť a resocializovať. Vidím však aj jedno negatívum.
Na začiatku boli ambície znížiť tie drakonické trestné sadzby za ekonomickú kriminalitu, ktoré v civilizovanej Európe nemajú obdobu. Od tohto zámeru sa však najmä pod politickým tlakom postupne upúšťalo. Zníženie trestných sadzieb považujem v porovnaní s európskym štandardom za nedostatočné. Zatiaľ čo vo väčšine krajín sa tie ekonomické a majetkové trestné činy končia na desiatich rokoch, u nás sa budú končiť na pätnástich.