Zdivočelé holuby však žijú v mestách kvôli ľuďom, ktorí ich tam zavliekli. Pritom si rozhodne zaslúžia väčšiu úctu, než aká sa im dostáva. Podľa vedcov z Iowy sú totiž vysoko inteligentní a ich mozog dokáže konkurovať umelej inteligencii. V experimentálnej štúdii vedci z University of Iowa odhalili, že
Holuby používali pri riešení testov metódu pokusu – omylu a pamätali si scenáre. Odborníci to prirovnávajú k umelej inteligencii, ktorá používa rovnakú metodiku. Stroje sa učia identifikovať vzory a objekty, vytvárajú si tak asociácie (vzťahy) myslenia na nízkej úrovni.
Štyrom holubom vedci v teste ukázali podnet a ich úlohou bolo chytením tlačidla rozhodnúť o správnej kategórii. Správna odpoveď priniesla holubovi chutnú peletku. „Podnety sa navzájom nepodobali a nikdy sa neopakovali. Na splnenie úlohy si holub musel jednotlivé podnety zapamätať,“ uviedol profesor Ed Wasserman z Univerzity v Iowe. Jeho štúdiu publikoval časopis Current Biology. Holuby v stovke opakovaní testu dosahovali úspešnosť šesťdesiatosem percent.