Koľko ľudí môže na Slovensku vydávať certifikované znalecké posudky?
Počet súdnych znalcov na Slovensku nie je limitovaný. Zoznam znalcov je verejne dostupný na webstránke ministerstva spravodlivosti, kde sú uvedené aj kontaktné údaje na jednotlivých znalcov. Pokiaľ viem, aj z vlastnej skúsenosti, ak chcete dať dražiť dielo do niektorej z aukčných spoločností, nie ste povinní k nemu priložiť posudok alebo ocenenie. Na to sú práve odborníci a znalci v samotnej aukčnej spoločnosti, ktorí každé dielo fyzicky obhliadajú, ohodnotia a, samozrejme, aj posudzujú jeho pravosť. Pokiaľ však dielo kupujete, určite sa pýtajte na sprievodné dokumenty.
Okrem iného máte aj PgCert v kriminálnych činoch v umení na Glasgowskej univerzite, stretli ste sa aj vy s nejakým neoriginálnym dielom?
Áno, falzifikáty sa dostali aj ku mne, dokonca viackrát. Ako vo väčšine prípadov, šlo o nežijúceho renomovaného autora. Prvý a azda najväčší problém bola veľmi nízka cena. Podobné diela tomu predloženému sa napríklad na aukcii vydražili za 5- až 7-tisíc, mne boli ponúkané za 700 eur. Druhý problém bol podpis, ktorý sa s autorovým nezhodoval, a posledný problém bolo celkové prevedenie maľby, ktoré však bežný laik nemusí vedieť posúdiť. V každom prípade, pokiaľ sa stretnete s cenovým rozdielom, nejde o šťastie, ktoré sa na vás usmialo, ale o obyčajný podvod. Stretla som sa aj so sofistikovaným prípadom obrazu Martina Benku, ktorého sprevádzala podrobná znalecká štúdia potvrdzujúca jeho pravosť. Meno znalkyne som však nikde nedokázala dohľadať, proveniencia alebo doterajšia história diela bola veľmi skúpa na relevantné informácie, cena však bola vysoká. Doteraz neviem s istotou povedať, či šlo o falzifikát, keď som však pána odkázala na predaj v aukčnej spoločnosti, bolo zrejmé, že nechce dielo verejne ponúkať a preferuje privátny predaj. Že vraj kvôli aukčným poplatkom, ja som však doteraz presvedčená, že dôvod bol niekde inde.
Na aké detaily sa zamerať pri laickom obzeraní diela?
Aby ste ako laik mohli odhaliť falzifikát, potrebujete k tomu aspoň minimálne znalosti o autorovi a jeho tvorbe. Často sa falzifikáty odhalia nesprávnou signatúrou. Či už nesprávnym menom autora – áno, aj také veci sa stávajú, že namiesto Pollocka bol na obraze podpísaný Pollok a dielo sa predalo za niekoľko miliónov, alebo je obraz od niekoho iného podpísaný menom známeho autora, to je však niekedy viditeľné ako kvázi čerstvá maľba na staršej podmaľbe. Viaceré odhalenia boli možné vďaka nesprávnemu datovaniu, teda napr. autor zomrel v roku 1954 a dielo bolo datované rokom 1957, teda 3 roky po autorovej smrti. Falzifikát usvedčila aj téma diela – na obraze bol napríklad namaľovaný kostol, ktorý bol v danej dedine postavený až po autorovej smrti. Štýl maľby, ťahy štetcom, farebná škála dokážu o originalite veľa povedať, to si už však vyžaduje hlbšie znalosti a bežný človek to veľakrát nemá šancu posúdiť.