Optimistické odhady hrajú v prospech originálov, no znalec umeleckých diel Martin Šugár sa prikláňa k názoru, že na jeden originál pripadajú najmenej 3 falzifikáty. Zberateľstvo a falšovanie sú dve spojené nádoby. Známy je napríklad medializovaný prípad Wolfganga Beltracchiho, ktorý bol odsúdený spolu s manželkou v roku 2011, alebo starší, zato notoricky známy príbeh van Meegerena z roku 1947, ktorý falšovateľa priviedol k predčasnej smrti. Han van Meegeren zomrel 30. decembra 1947 na infarkt.
V predchádzajúcich storočiach sa falšovanie týkalo predovšetkým ostatkov svätých, v renesancii zas antických sôch. Povestné sú Michelangelove úspechy, ktorého „napodobeniny“ antických diel nedokázali rozpoznať ani naslovovzatí znalci. Odhalilo ich až sochárovo priznanie. Odmenou zaň boli veľkorysé zákazky z najvyšších cirkevných kruhov.
Falšuje sa čokoľvek
Vo všeobecnosti možno tvrdiť, že predmetom falšovania môže byť prakticky čokoľvek, za čo je zberateľ ochotný zaplatiť. Častý argument, že vyrábanie falzifikátov je drahé a náročné, stráca na sile pri porovnaní s výškou odhadovanej škody 800 až 900 miliónov dolárov ročne, ktorú spôsobuje ilegálny obchod so starožitnosťami alebo s falzifikátmi iba v Spojených štátoch.
„Náš trestný zákon postihuje takéto trestné činy, napr. za falšovanie predmetov kultúrnej hodnoty hrozí trest odňatia slobody až na dva roky, pri závažnejších spôsoboch konania až na desať rokov. Na Slovensku však nie sú známe žiadne prípady právoplatného odsúdenia za falšovanie umeleckých diel. Dokazovanie si vyžaduje koordinovanú prácu špecialistov s dlhoročnými skúsenosťami z rôznych oblastí dejín umenia, práva, ale aj chemických či materiálovo-technologických expertíz,“ hovorí Martin Šugár, znalec zapísaný v zozname znalcov pre odbory umelecké diela a starožitnosti. Dodáva, že v ideálnom prípade by mali špecialisti tvoriť samostatnú vyšetrovaciu jednotku, schopnú pripojiť sa k zahraničným tímom.
Opatrnosť nadovšetko
Ako sa teda zabezpečiť, aby riziko, že zaplatíme za falzifikát, bolo čo najnižšie? „Pri nákupe diela alebo pri jeho dražbe v aukcii treba byť vždy opatrný,“ prízvukuje znalec s tým, že pri dielach za niekoľko tisíc eur odporúča minimálne dva nezávislé znalecké posudky. „Nestačí vyjadrenie odborníka, musí ísť o posudok znalca zapísaného v zozname znalcov. Taký zoznam vedie Ministerstvo spravodlivosti SR, v zahraničí príslušný štátny orgán. V našich podmienkach sa treba obrátiť iba na znalca, ktorý nie je vyčiarknutý zo zoznamu, nemá pozastavenú alebo prerušenú znaleckú činnosť a má uhradené povinné poistenie. Všetky tieto údaje poskytuje zoznam ministerstva,“ odhaľuje postup, ako si overiť, že naozaj oslovujete správnu osobu.
Galeristka Melita Fodor Gwerková v rozhovore zhodnotila slovenský trh a poradila, na čo by si mali potenciálni kupci dať pozor, keď dostanú ponuku, ktorá sa „neodmieta“.
Viac sa dočítate v Novom Čase Nedeľa