Kvôli hroziacemu poškodeniu kultúrnych pamiatok ho zamestnanci zachraňujú starou technikou. Krovy odľahčujú tak, že zo striech režú sneh reťazou. Ťahajú ju po celej streche, potom ju nárazovo trhnú, čo spôsobí spadnutie snehu. V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke musia takto vyslobodiť spod bielej ťarchy 32 dreveníc.
„Musíme všetky objekty upraviť a sprístupniť do takého štádia, aby sme ich zachránili pred preborením. Zo striech zzhadzujeme sneh pomocou reťazí a z príjazdových ciest a parkovísk ho vyváža ťažká technika, “ uviedla Miroslava Jančulová, hovorkyňa Kysuckého múzea v Čadci s tým, že to je veľmi náročná práca, lebo chlapi sa boria hodiny v snehu, ktorý im často siaha vyše pása. Bielej periny sa pritom potrebujú zbaviť čo najskôr, aby mohli už budúci týždeň sprístupniť skanzen návštevníkom na fašiangové podujatie.
Obľúbili si ho aj filmári
Skanzen tvorí 34 stavieb, z ktorých prevažná časť je prenesená z dnes už neexistujúcich obcí Riečnica a Harvelka. Centrum tvorí kaplnka Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou, krčma z obce Korňa či najstarší obytný dom z Oščadnice. Vyhľadávajú ho aj filmári - natáčali tam Želary či Lietajúceho Cypriána.