TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. "V uplynulých hodinách sa bezpečnostná situácia v provincii Hatay značne zmenila... Objavuje sa stále viac a viac správ o stretoch medzi rôznymi frakciami, tiež sa strieľalo," uviedol hovorca organizácie ISAR Stefan Heine.
Nemecké záchranné tímy ostávajú nateraz vo svojom tábore a v pátraní po preživších zemetrasenia budú pokračovať, keď turecké orgány civilnej ochrany zhodnotia, že je to bezpečné, uviedol Heine.
Podobné rozhodnutie spravili i naši susedia. "Medzi frakciami v Turecku narastá agresia," uviedol pre agentúru APA podplukovník Pierre Kugelweis z ozbrojených síl Rakúska. Dodal, že sa objavili aj správy o prestrelkách. Rakúski vojaci sa v súčasnosti nachádzajú v tábore, v ktorom sídlia spolu s ďalšími medzinárodnými organizáciami, ktoré v Turecku vypomáhajú, a čakajú na ďalšie inštrukcie. Pôvodne sa mali vojaci vrátiť do Rakúska vo štvrtok, no to sa teraz prehodnocuje, píše AFP.
V sobotu pozastavila záchrannú operáciu v Turecku pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu aj rakúska armáda. Jej 82 príslušníkov sa taktiež nachádza v provincii Hatay na juhu Turecka.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu oznámil, že turecká vláda zasiahne proti ľuďom, ktorí v regiónoch postihnutých ničivým zemetrasením rabujú a páchajú iné zločiny.
Masívne zemetrasenie, ktoré v pondelok nadránom zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskej hranice, si doposiaľ vyžiadalo už vyše 24.000 obetí. V rámci medzinárodnej pomoci vyslalo svoje záchranné tímy do Turecka viacero krajín vrátane Slovenska.