Je tak až neuveriteľné, že napriek tomu vyprodukujeme ročne až 65 kíl potravinového odpadu. Sú to prakticky peniaze hodené do koša. Ako sa plytvaniu potravinami aj peniazmi vyhnúť?
Typy na obmedzenie plytvania potravinami
1. Plánujte si svoje nákupy
- Kupujte len to, čo potrebujete.
- Naplánujte si, aké jedlo budete pripravovať počas týždňa.
- Prezrite si domáce zásoby, čo máte a čo vám chýba.
- Nenakupujte zbytočne do zásoby.
- Ak chcete využiť výhodné rodinné balenia, vopred sa dohodnite s blízkymi a rodinou.
- Vyberajte si nebalené potraviny, tak si môžete nabrať len toľko, koľko potrebujete (napr. ovocia, zeleniny, rožkov).
Tip: Nenakupujte, keď ste hladní!
2. Všímajte si dátumy
Naučte sa rozoznávať dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti.
Dátum minimálnej trvanlivosti je dátum, do ktorého si potravina, ak je riadne skladovaná v neporušenom obale, uchová niektoré svoje špecifické vlastnosti. Môžete ju jesť aj po uplynutí tohto dátumu. Patria sem potraviny, ako sú múka, suché strukoviny, ryža, nemletý mak, sušienky, čokoláda.
Dátum spotreby/spotrebujte do sa uvádza na potravinách, ktoré z mikrobiologického hľadiska podliehajú rýchlej skaze. Po uplynutí tohto dátumu ich nejedzte, pretože môžu ohroziť vaše zdravie. Sem patria napríklad jogurty, majonézové šaláty, porciované mäso, mlieko.
Na pultoch nájdete aj potraviny, ktoré nemajú na obale uvedený žiadny dátum, pretože to legislatíva nevyžaduje. O nich totiž platí, že ak sú správne skladované, nepokazia sa. Ide o potraviny, ako sú cukor, soľ, žuvačky, vínny ocot, víno, alkoholické nápoje s koncentráciou etanolu viac ako 10 percent.