USA tiež vyzvali Bezpečnostnú radu na okamžité hlasovanie o otvorení ďalších prechodov na turecko-sýrskej hranici pre dodávky humanitárnej pomoci OSN do oblastí ovládaných povstalcami na severozápade Sýrie. Pondelkové zemetrasenie a niekoľko následných otrasov si v Turecku a Sýrii vyžiadali dohromady najmenej 33-tisíc obetí.
"Všetka humanitárna pomoc musí byť povolená cez všetky hraničné priechody a distribúcia pomoci musí byť bezodkladne umožnená do všetkých zasiahnutých oblastí," povedal podľa agentúry Reuters hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu. Washington vyzval sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby zaistil bezprostredný prístup humanitárnej pomoci všetkým ľuďom v núdzi bez výnimky.
USA sa usilujú o rozšírenie prístupu do postihnutých oblastí na pôde Bezpečnostnej rady. "Práve teraz záleží na každej hodine," povedala Reuters veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. "Ľudia v zasiahnutých oblastiach s nami počítajú," dodala.
V Sýrii pátranie a humanitárna pomoc komplikuje zložitá vnútropolitická a bezpečnostná situácia. Obtiažny je prístup najmä do regiónov pod kontrolou povstaleckých skupín na severozápade krajiny. Do tejto oblasti sa dostalo len málo pomoci, pretože frontové línie deliace povstalecké územia s vládou kontrolovanou časťou krajiny sú uzavreté a s Tureckom ju spája iba jeden hraničný prechod.
"Zatiaľ sme sklamali ľudí na severozápade Sýrie," tweetoval cez víkend šéf humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths z turecko-sýrskej hranice. Na pomoc ľuďom zasiahnutým zemetrasením v Turecku a v Sýrii vyzval v nedeľu pri bohoslužbe pápež František.