Daniela Piscová (64) paličkuje dlhé roky. „V roku 1996 som oslovila čipkárky Oľgu Valovú a Emíliu Glasnákovú, aby sme založili Klub paličkovanej čipky v Krakovanoch, neskôr OZ Bábence,“ prezradila čipkárka, ktorá je aj zberateľkou. Raz ju uchvátila čipka, ktorú dovtedy nepoznala.
„Začali sme sa teda učiť techniku s piatimi paličkami. Bola náročná a dokonca už na zánik, pretože ju skoro nikto nedokázal pliesť. Paličkovanie s piatimi paličkami má hustý úplet a pôsobí skôr, ako keby bola vyšívaná alebo tkaná. Takáto čipka vzniká pletením babiek, ktoré sa pletú s piatimi paličkami, čo nie je nikde na svete zdokumentované. Technika jej zhotovovania bola považovaná za zaniknutú,“ odhalila s tým, že keď si túto ojedinelú techniku pletenia osvojili, začali ju „posielať do sveta“.
Všetkých udivuje farebnosť a plný úplet. Počas pandémie zbierala všetky podklady, aby mohli dostať certifikát o zápise paličkovanej babkovej čipky do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. „Udelili nám ho 19. decembra 2022,“ uzavrela.
Jedinečná technika
Paličkovaná čipka je textilný prvok vytvorený ručnou prácou. Pletená je priadzou, ktorá je navinutá na paličkách. Robí sa na valci, ktorý je ušitý z textilu a vyplnený senom alebo pilinami. Umiestnený je v podstavci. Tvar a vzor čipky počas paličkovania držia špendlíky.