Vysoká inflácia nám odoberá značnú časť našich príjmov. Nahradiť straty môžete aj tak, že svojho zamestnávateľa požiadate o zvýšenie svojho platu. Nemusíte sa toho báť. Váš šéf a personálne oddelenie takúto požiadavku očakávajú a rátajú s ňou. Určite to nie je niečo, čo zhorší vašu pozíciu. Ak to však neskúsite, tak sa ku zvýšeniu platu nikdy nedostanete.
1. Informácie sú sila
V súčasnosti je vďaka transparentnému zverejňovaniu ponúkaného platu pri pracovných ponukách ľahké dopracovať sa k sumám, ktoré zarábajú ľudia na vašej pozícii v iných spoločnostiach. Dáva vám to dobrú pozíciu pri vyjednávaní.
2. Vyjednávajte viac ako o plate
Zvážte, čo od práce chcete, a pamätajte, že spoločnosti môžu mať väčšiu flexibilitu v oblasti benefitov ako platov. Výhody, ako je flexibilita hodín, práca na diaľku, platené voľno, mentorstvo, cestovanie a konferencie o profesionálnom rozvoji či služobné auto, vám pomôžu ušetriť z platu a tým zvýšia váš reálny príjem.
3. Buďte transparentní a pripravení
Na rozhovor o zvýšení platu sa pripravte. Povedzte, koľko chcete zarábať, ale nezabudnite povedať aj to, prečo si zvýšenie platu zaslúžite. Zhodnoťte svoj prínos a výkon pre spoločnosť a tím, v ktorom pracujte. Nevyjadrujte len svoju túžbu (povedzme o 15 % vyšší plat), presne vysvetlite, prečo je to opodstatnené (dôvody, prečo si zaslúžite viac peňazí).
4. Buďte pripravení na ťažké otázky
Mnoho uchádzačov o zvýšenie platu dostalo ťažké otázky, na ktoré nevedeli odpovedať: Máte nejaké ďalšie ponuky? Ak nie ste pripravení, môžete povedať niečo neelegantne vyhýbavé, alebo, čo je horšie, nepravdivé. Nikdy neklamte pri vyjednávaní.
5. Natrénujte si vystupovanie
Hovorte hlasnejšie a nižšie: Výskum ukazuje, že ľudia, ktorí hovoria hlasnejšie a nižšie, majú tendenciu byť vnímaní ako autoritatívnejší. Toto je obzvlášť dôležité, ak ste žena, pretože hovoriť príliš potichu môže byť pasívne. Nerobte nič radikálne, aby ste zmenili svoj hlas; cvičte rozprávanie na spodnej hranici svojho rozsahu.