Lenže vlani v novembri publikovali vedci z Holandska štúdiu, podľa ktorej cvičenie dopoludnia prospieva len ženám. A naopak muži chudnú oveľa rýchlejšie, keď cvičia popoludní a neskoro večer.
Švédski vedci pri pokusoch s myšami zistili, že tieto zvieratá mali najaktívnejší metabolizmus pri cvičení dopoludnia. Jedna skupina myší v testoch behala na bežeckom páse skoro ráno, zatiaľ čo ostatní vykonávali rovnakú rutinu neskôr večer. Autori skúmali vzorky krvi spolu so vzorkami mozgu, srdca, svalov, pečene a tuku. Gény, ktoré sa podieľajú na odbúravaní tukov a produkcii tepla, boli aktívnejšie u myší, ktoré cvičili ráno, čo podľa autorov naznačuje, že to má väčší vplyv na rýchlosť ich metabolizmu.
„Naše výsledky naznačujú, že cvičenie dopoludnia by mohlo byť z hľadiska podpory metabolizmu a spaľovania tukov účinnejšie ako neskoré večerné cvičenie. A pokiaľ tomu tak je, mohli by byť tieto poznatky užitočné v aplikácii u ľudí s nadváhou. Zdá sa, že správne načasovanie je dôležité pre energetickú rovnováhu organizmu a pre zlepšenie zdravotných účinkov cvičenia,“ myslí si profesorka Juleen Zierathová z Karolinska Institutet v Štokholme.