Holandskí vedci ale vlani v novembri publikovali štúdiu, v ktorej zistili, že večerné cvičenie vyvoláva rýchlejšie odbúravanie tukov a zvyšuje citlivosť buniek voči inzulínu, ktorého telo potrebuje menej, tým pádom sa chráni pred rozvojom cukrovky typu 2. „Tieto výsledky naznačujú, že načasovanie fyzickej aktivity počas dňa je relevantné pre priaznivé účinky fyzickej aktivity na citlivosť na inzulín. Ďalšie štúdie by mali posúdiť, či je načasovanie fyzickej aktivity skutočne dôležité pre prevenciu cukrovky typu 2,“ uvádzajú autori z Leidenskej univerzity.
Iný tím z Leidenu vlani zistil, že inak pôsobí na telo a jeho fyziológiu pohyb dopoludnia, inak popoludní a večer. A účinky pohybu v rôznych častiach dňa sa tiež líšia podľa pohlavia. Mužom viac prospieva cvičenie popoludní a večer, zatiaľ čo cvičenie ráno a dopoludnia je ideálne pre ženy, pretože má najpozitívnejší účinok na ich srdce a cievy.
„Je dobre známe, že cvičenie je dobré pre zdravie srdca, a naša štúdia teraz ukazuje, že ranná aktivita sa zdá byť srdcu najprospešnejšia. Nálezy boli obzvlášť výrazné u žien a vzťahovali sa tak na ranné vtáčatá, ako aj na nočné sovy,“ uviedla autorka štúdie doktorka Gali Albalaková z Leidenskej univerzity.