Zo sledovania 1500 mužov a žien vyplýva, že osoby, ktoré pijú dve až tri šálky nápoja denne, majú tlak v priemere nižší ako tie, ktoré nepijú kávu vôbec. Z celkového počtu 220 osôb (14,6 %) kávu nepilo, 406 osôb (27 %) pilo jednu šálku denne, zatiaľ čo 726 konzumovalo dve kávy denne. Asi 99 dobrovoľníkov pilo tri šálky kávy, zatiaľ čo 52 každý deň konzumovalo viac ako tri šálky kávy.
Autori štúdie z Bolonskej univerzity zistili, že systolický krvný tlak mal tendenciu klesať s rastúcim počtom vypitých šálok. U tých, ktorí vypili jednu šálku denne, bol zaznamenaný systolický krvný tlak v priemere o 1 mmHg nižší ako u osôb, ktoré kávu nepili, zatiaľ čo u osôb, ktoré vypili dve šálky, bol tlak nižší o 5,2 mmHg. U ľudí, ktorí pili tri šálky, bol priemerný pokles tlaku o 5 mmHg v porovnaní s nekonzumentmi kávy. U ľudí, ktorí vypili viac ako tri šálky denne, bol zaznamenaný pokles pulzného tlaku o 6,9 mmHg, aortálneho krvného tlaku o 9,5 mmHg a aortálneho pulzného tlaku o 6,9 mmHg v porovnaní s tými, ktorí kávu nepili.
„Výsledky sú veľmi jasné. Periférny krvný tlak bol u osôb konzumujúcich jednu až tri šálky kávy denne výrazne nižší ako u osôb, ktoré kávu nepijú. Vieme, že kofeín môže zvyšovať krvný tlak, ale zdá sa, že ostatné bioaktívne zložky v káve tento účinok vyvažujú s pozitívnym konečným výsledkom na hladinu krvného tlaku,“ tvrdí jeden z autorov doktor Arrigo Cicero z Bolonskej univerzity.