Každý štát, ktorý chce fungovať, musí pozorne sledovať svoj rozpočet a riadiť sa ním. Podobné to je aj s rodinnými rozpočtami. Či už má vaša rodina jedného člena, alebo päť. Vďaka týmto radám si svoj rodinný rozpočet nastavíte a budete strážiť efektívnejšie.
1. Upracte si výdavky
Bez toho, aby ste si urobili poriadok vo financiách, sa nedostanete k tomu, aby ste sa naučili sporiť. Potrebujete preto poznať mesačné príjmy a výdavky členov vašej domácnosti, s ktorými máte spoločný rozpočet. Do rozpočtu musíte započítať splátky pôžičiek, ale aj nepravidelné výdavky, ktoré nerobíte každý mesiac, napríklad na oblečenie. Rátať by ste mali tiež aj s mimoriadnymi výdavkami, napríklad na opravu auta alebo kúpu novej chladničky či práčky. Pozrite sa však napríklad aj na predplatné médií a streamovacích služieb a povedzte si, či ich naozaj využívate. Môžete ušetriť desiatky eur.
2. Plánujte
Úplne postačí, ak sa budete riadiť pravidlom 50 – 20 – 30. Toto pravidlo vám môže pomôcť vytvoriť si rozpočet pomocou troch výdavkových kategórií. Čiže 50 % – polovica vášho príjmu by mala ísť na základné životné náklady. Sem sa rátajú potraviny, energie, benzín, nájomné a náklady na hypotéku. Ďalších 20 % vášho príjmu by malo ísť na sporenie alebo investície, ale tiež napríklad aj na splátky úverov a kreditných kariet. Zvyšných 30 % príjmov môžete využiť na flexibilné výdavky, ako sú nákup oblečenia, kníh a zábavu.
3. Vytvárajte rezervu
Vo svojom rodinnom rozpočte musíte výhľadovo rátať aj s väčšími nečakanými výdavkami. Určite si sumu, ktorú si budete každý mesiac sporiť a aby ste mali lepšiu kontrolu, posielajte tieto peniaze na samostatný sporiaci účet. Viaceré banky vám dávajú možnosť zriadiť si viacero takýchto účtov a odkladať na ne peniaze. Odborníci odporúčajú mať odloženú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných výdavkov.