Čas dlhodobých fixácií hypoték na 5, 10 alebo 20 rokov je zdá sa už za nami. Úroky na hypotékach sa šplhajú k hranici 4 až 5 percent. Ešte pred pár mesiacmi sa pritom aj na 20 rokov dala zafixovať hypotéka s úrokom tesne nad jedným percentom.
Doba sa však zmenila a vysoká inflácia a energetická kríza tlačia výšku úrokov nahor. Ešte stále sú však úroky nižšie ako v roku 2009. Okrem rastu hypoték zaznamenávajú odborníci aj výrazný pokles záujmu o kúpu nehnuteľností. Slováci momentálne vyčkávajú na to, ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností. V prípade, že kupujete starší byt alebo dom, tak je možné, že jeho cena o čosi klesne.
Ak kupujete byt v novostavbe, nemali by ste zbytočne váhať. Ceny nových bytov najmä v lukratívnych častiach miest zrejme klesať vôbec nebudú. Oplatí sa skôr byt kúpiť a zobrať si hypotéku, kým je úrok nižší ako 5 percent. Podľa väčšiny odborníkov aj zvýšenie úrokov na hypotékach nebude trvalé. O pár rokov začnú klesať a vtedy jednoducho banku požiadate o zmenu úrokovej sadzby, alebo si hypotéku prenesiete do inej banky.
Je vysoko pravdepodobné, že súčasná situácia bude kopírovať tú z roku 2009. Vtedy sa žiadne dramatické zníženie cien nehnuteľností nekonalo. Krátkodobo sa ceny mierne znížia, ale nedá sa očakávať prudký prepad. Môže za to najmä fakt, že na slovenskom realitnom trhu je stále málo bytov a domov vzhľadom na dopyt. Podľa odborníkov na slovenskom trhu chýbajú tisíce bytov. Nezmení to ani projekt nájomného bývania, ktorý je stále iba v plienkach a na prvý nájomný byt si ešte pár rokov počkáme.