„Po naliehaní manžela moja klientka vycestovala za ním do Sýrie, a to spolu s deťmi z dôvodu zachovania rodiny, finančnej odkázanosti na manžela a súčasne ako moslimka podľa práva šaría mala povinnosť nasledovať svojho manžela,“ vysvetlil advokát.
Zdôraznil, že si nie je vedomá, že by svojím konaním podporovala teroristickú skupinu alebo spáchala akýkoľvek iný trestný čin. „Od začiatku roku 2019, keď bola zadržaná Kurdmi, bola nedobrovoľne zadržiavaná v internačnom tábore bez slobody voľného pohybu a možnosti akýchkoľvek kontaktov na rodinu. V tábore žila v neľudských podmienkach spolu s ďalšími tisíckami zadržaných rodinných príslušníkov, a to až do doby vydania na Slovensko v rámci repatriácie,“ povedal Remšík o svojej klientke.
Prečo v ňom však žena skončila, zatiaľ nevysvetlil. Nový Čas oslovil aj Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky s tým, aby poskytla ďalšie informácie o dôvode zadržania ženy v Iraku, no zhovorčiví v úrade neboli.
„K predmetnej veci momentálne Úrad špeciálnej prokuratúry neposkytuje žiadne informácie, vo veci sú vykonávané úkony vyšetrovateľom,“ informovala hovorkyňa Jana Tökölyová.