To sa zatiaľ nedeje. „Nezodpovedné a populistické návrhy niektorých poslancov v parlamente nezastaví vláda bez parlamentnej podpory. Tie môžu zastaviť iba parlamentní lídri a dohoda na skoršom termíne predčasných volieb. Dohodu politických strán na septembrovom termíne som pripustila iba preto, že inak hrozilo neprijatie zmeny ústavy a ďalší polrok by sa o predčasných voľbách vôbec nemohlo rozhodovať,“ uzavrela prezidentka.
Aké možnosti sú v hre:
1. Tlak na predčasné voľby cez úradnícku vládu
Hlava štátu môže kedykoľvek vymenovať úradnícky kabinet, čím aj pohrozila po tom, čo sa dohodol termín volieb 30. septembra. „V prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera som pripravená kedykoľvek na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku vládu,“ povedala na konci januára. Ak pohrozí práve zmenou kabinetu, niektoré strany môžu zmeniť názor na zmenu termínu volieb.
2. Pokračovanie súčasnej vlády
Prezidentka môže oznámiť, že svoje slová o zmene termínu volieb myslela len ako apel na zmenu pomerov v parlamente a nebude zatiaľ siahať na výmenu vlády. Spraviť tak môže napríklad až v prípade, že prejde niektorý z kontroverzných návrhov, ktorý by výrazne menil schválený štátny rozpočet.
3. Zmena postoja SaS alebo OĽANO
V oboch stranách sú poslanci, ktorí nemajú problém s termínom volieb 24. júna. Zatiaľ však postupujú jednotne a hovoria, že zmenu odmietajú. Sulík však tvrdí, že oni podporia aj jún, ak sa na tom dohodne bývalá koalícia - znamenalo by to presvedčiť Za ľudí a OĽANO, keďže Sme rodina už je za skoršie voľby.