ChatGPT je, jednoducho povedané, písaný rozhovor s umelou inteligenciou. Teraz je voľne dostupný online zadarmo. Nápad vyvolal priam eufóriu, pretože mu stačí zadať zopár informácií, aby dokázal napísať aj siahodlhý text. Dokáže uvádzať zdroje svojich tvrdení, vie ich logicky pospájať.
Ak sa vám výsledok nepáči, odpoviete mu, čo chcete zmeniť, prípadne sa niečo opýtate. ChatGPT si na rozdiel od Googlu pamätá, o čom ste sa rozprávali doteraz, takže vám neodpíše druhýkrát to isté. Prirodzene vyvstáva otázka, či nahradí prácu ľudí.
Študenti využívajú ChatGPT na písanie svojich prác
„Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) neodporúča školám plošne zakazovať tieto technológie. Naopak, vyzýva k ich zmysluplnému využívaniu,“ hovorí profesor René Matlovič, podpredseda výkonnej rady agentúry.
„Prítomnosť týchto technológií v bežnom živote sa bude rozširovať, ich sofistikovanosť zvyšovať. Preto odporúčame ich po-užitie v prácach priznať tak, aby bol jasný prínos študenta. Aj práca s týmito technológiami vyžaduje určité skúsenosti, poznatky a zručnosti,“ dodáva profesor Matlovič.
Čo sa môžete opýtať?
Prakticky čokoľvek. Pokojne zadajte časť programovacieho kódu a ChatGPT ho doprogramuje za vás. Skúste sa napríklad opýtať, ako zvládnuť dovolenkové nákupy či ako pochopiť horoskop. Tu vám síce odpovie vcelku hlúposti (adekvátne otázke), ale ich prepracovanosť vás aj tak ohromí. Nemôžete sa pýtať akékoľvek otázky, ktoré sú nenávistné, sexistické, rasistické alebo akýmkoľvek spôsobom diskriminačné. Umelá inteligencia vám neodpovie.
Takto ChatGPT odpovedal na otázku, čo bolo skôr: vajce alebo sliepka?
O tejto otázke sa často diskutuje a neexistuje na ňu jednoznačná odpoveď. Podľa evolučnej teórie by sa sliepky vyvinuli z iného druhu vtákov, ktorý mal vajcia podobné tým, ktoré kladú súčasné sliepky. Teda z evolučného hľadiska bolo vajce skôr ako sliepka. Na druhej strane, môžeme sa pozrieť na otázku z biologického hľadiska, teda vajce môže byť vytvorené iba sliepkou alebo jej príbuznými druhmi, čo by znamenalo, že sliepka musela byť prvá. V každom prípade ide o zaujímavú otázku, ktorá vyvoláva diskusiu a filozofické úvahy o pôvode života a evolúcii.
Koľko ChatGPT stojí?
Je zadarmo. Aspoň zatiaľ. Už sa síce vie, že spoločnosť bude ponúkať aj prémiový prístup za 20 dolárov (okolo 17 eur), avšak aj naďalej bude možné použiť ho aj zadarmo.