Tí na rozdiel od zahraničia fungujú u nás len vo dvoch strediskách. Prečo strážcovia zjazdoviek nie sú všade a čo všetko majú v kompetencii?! Smrteľná nehoda na svahu vo Veľkej Rači otriasla celým Slovenskom. Napriek tomu, že sa čakalo, že po tejto udalosti sa budú ľudia na zjazdovkách správať ohľaduplnejšie, stále pribúdajú nové a nové prípady vážnych zranení.
V uplynulých dňoch v Jasnej doslova „zramoval“ štvorčlennú rodinu jeden agresívny lyžiar. Náraz prišiel vo chvíli, keď matka pomáhala synovi s lyžiarskym výstrojom.
„Po náraze lyžiari spolu komunikovali a bola privolaná pomoc. Smutné je, že k zrážke došlo v priestore vyznačenom banermi spomaľ a križovatka trás,“ uviedol hovorca spoločnosti TMR. Mamu musel transportovať do nemocnice vrtuľník.
„V súvislosti s touto udalosťou vykonávame všetky potrebné úkony s cieľom objasnenia skutku a určenie jeho právnej kvalifikácie. Z uvedeného dôvodu v súčasnosti nie je možné k prípadu poskytnúť viac informácií,“ uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.
Obmedzené kompetencie
Aj tieto udalosti otvárajú otázku vytvorenia lyžiarskej polície na Slovensku. U nás zatiaľ fungujú len tzv. skipatroly, aj to len vo dvoch strediskách, aj tie však majú obmedzené právomoci. „Môžeme lyžiarovi v najvážnejších prípadoch zablokovať skipas. Čo sa týka opitých lyžiarov, prevádzkovateľ nemá právomoc dať lyžiarom fúkať,“ hovorí hovorca TMR Marián Galajda. Malé strediská o zavedení akýchsi strážcov neuvažujú, v súčasnej situácii to mnohé považujú za neekonomické.