"NATO tento druh zbraní ani neodporúčalo, ani nedodávalo. Dodávame delostrelectvo a iné typy zbraní, ale nie kazetové bomby," povedal Stoltenberg podľa agentúry DPA v sobotu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v rozhovore pre televízne stanice RTL a n-tv.
Stoltenberg si napriek tomu nemyslí, že zvýšenie dodávok zbraní Ukrajine spôsobí eskaláciu vojny. Najväčšou hrozbou podľa neho je, ak Putin vyhrá vojnu na Ukrajine, pretože svet sa stane nebezpečnejším a Západ zraniteľnejším.
Na dodanie spomínaných druhov munície vyzval predtým na mníchovskej konferencii podpredseda vlády pre obnovu Ukrajiny Olexandr Kubrakov. Ich použitie je značne kontroverzné a kazetovú muníciu zakazuje medzinárodný dohovor, ktorý však Ukrajina ani Rusko nepodpísali.
Kubrakova sa na konferencii zastal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Keďže Ukrajina nie je signatárom tohto dohovoru, môže ju používať, armgumentoval. Zdôraznil však, že Kyjev by ju nasadil len proti ruskej armáde. Ukrajina má podľa neho dôkazy, že Rusko na území jeho krajiny kazetovú muníciu používa.
Kazetová munícia má podobu rakiet alebo bômb, ktoré nad cieľom uvoľnia množstvo malých výbušných zariadení. Fosforová munícia môže zasa spôsobiť ťažké popáleniny a otravu.