„Porozprávali sa tam spolu, zapáčila sa mu, a tak ju prišiel pozrieť,“ hovorí s tým, že z priateľa svojej kamarátky mala dobrý dojem. „Bolo vidieť, že sa naozaj do Renátky zamiloval, nechcel ju na jednu noc a správal sa k nej s úctou. Nedovoľoval si k nej a od začiatku bolo vidieť, že ju chce. Môj dojem z toho bol, že je to jednoznačne love story,“ rozpráva Mária, podľa ktorej kamarátkin priateľ bol poeurópštený Arab, ktorý ani nechcel, aby nosila hidžáb.
Život v Egypte
Po ukončení štúdia odišla Renča, ako ju spolužiaci oslovovali, do Ruska študovať na Lomonosovu Univerzitu a robila preklady. „Neskôr som sa dozvedela, že si kúpila korán v češtine a začala sa mu intenzívne venovať. Jej priateľ jej ho vysvetľoval a ona sa stala oddanou moslimkou,“ hovorí Mária.
„Mne Sherif všetko povie, čomu nerozumiem. Slovenský preklad tiež existuje, ale chýbajú mu vysvetlivky, takže laik od nás (myslím, kto nemá pri sebe moslima, ktorý by veľa vecí vysvetlil) nepochopí zo slovenského výkladu veľa vecí,“ napísala Renáta D. v tom čase Márii. Postupne nastúpili sociálne siete a Renáta sa so všetkými cez ne skontaktovala, keď už bola v Egypte v tom čase vydatá.
„Narodil sa jej Omar, ktorý je o rok mladší od môjho syna. Písali sme si mamičkovské veci a tiež písala, že oceňuje moje blogy na tému viery. Jej ako moslimke sa páčili články, ktoré vyvracali ateizmus. Nevyzerala, že je radikálna, ale začalo ju zaujímať všetko týkajúce sa tejto témy,“ pokračuje Mária. Renáta D. bola podľa vlastných slov žena v domácnosti, lebo jej manžel Sherif si neprial, aby pracovala a živil ju on.