Odborníci majú jasno. Čím viac alkoholu tehotná žena vypije, tým je väčšie riziko, že jej bábätko bude mať problémy. Ešte horšie je to v prípadoch, keď žena počas tehotenstva pije veľa, informuje The Sun. Lekári varujú, že vtedy existuje veľká šanca, že sa u dieťaťa vyvinie vážny stav, známy ako fetálny alkoholový syndróm (FAS).
FAS sa líši od dieťaťa k dieťaťu. Ide o sériu vrodených chýb, medzi ktoré patria srdcové vady, problémy s pečeňou, ADHD, zhoršenie zraku, problémy so spánkom, slabý imunitný systém, problémy so správaním, oneskorenie reči a jazyka, detská mozgová obrna, poruchy učenia či epilepsia.
Bábätká vystavené alkoholu sa často rodia s výraznými znakmi. Podozrenia lekárov zvyčajne vzbudia výrazné črty tváre. Deti sa rodia s malými, ďaleko od seba posadenými očami či tenkou hornou perou. Formálnu diagnózu však nemožno urobiť, kým dieťa nie je staršie a nezačne vykazovať známky oneskoreného vývoja. V závažných prípadoch utrpí dieťa poškodenie mozgu.
Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva (NHS) varuje, že pre deti s diagnózou FAS nie je k dispozícii žiadna špecifická liečba. Spôsobené poškodenie mozgu je nezvratné, hoci včasná diagnóza znamená, že dieťaťu môže byť počas rastu poskytnutá správna podpora.