Sila spoločenských noriem môže byť jedným z dôležitých nástrojov na obmedzenie vplyvu konšpiračných teórií. Ľudia preceňujú, nakoľko ostatní takýmto teóriám veria, čo prispieva k ich vlastnej zraniteľnosti voči konšpiráciám. Poskytovanie informácií o tom, čomu ľudia skutočne veria, môže túto mylnú predstavu rozptýliť. V štúdii z roku 2021 sa na vzorke dospelých vo Veľkej Británii zistilo, že sa tým podarilo oslabiť predsudky voči očkovaniu založené na konšpiráciách.
Spôsob, akým ľudia premýšľajú o kontrole, môže podľa výskumu znížiť pravdepodobnosť, že sa prihlásia ku konšpiračným teóriám. Jedinci zameraní na dosahovanie cieľov považujú konšpiračné teórie za menej príťažlivé v porovnaní s ľuďmi fixovanými na ochranu toho, čo už majú. Autori štúdie z roku 2018 tvrdia, že zameranie sa na formovanie vlastnej budúcnosti podporuje pocit kontroly, čo znižuje náchylnosť ku konšpiráciám.
Nasledujúce kroky podporené vedeckým výskumom vám môžu pomôcť viesť náročné rozhovory s ľuďmi, ktorí veria podobným teóriám:
1. Majte otvorenú myseľ
Otvorená myseľ je založená na kladení otázok a počúvaní a prispieva k pochopeniu druhej strany. Pozorne počúvajte a vyhýbajte sa presadzovaniu vlastných názorov. Skúste klásť nasledujúce otázky: Kedy ste tomu začali veriť? Ako vás to psychicky ovplyvnilo? Čo vám tento názor ponúka?