Začiatok najväčšieho pozemného konfliktu v Európe od konca druhej vojny:
- Ruský prezident Vladimir Putin 24. februára o 04:00 SEČ oznámil, že dal povolenie na "špeciálnu vojenskú operáciu". Ruské sily vtrhli na Ukrajinu z územia Ruska a Bieloruska, ako aj z polostrova Krym, ktorý Moskva anektovala v rozpore s medzinárodným právom v roku 2014. Rusi začali rozsiahly letecký, námorný a pozemný útok na takmer celú krajinu.
- Putin okrem iného povedal, že Rusko sa bude usilovať o demilitarizáciu a "deinštitucionalizáciu" Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil stanné právo a Kyjev prerušil diplomatické vzťahy s Ruskom. Putin neskôr vysvetlil aj inváziu na Ukrajinu pod zámienkou "oslobodenia, ochrany a podpory" samozvaných Doneckej (DNR) a Luhanskej (LNR) ľudových republík, ktoré na východe Ukrajiny vyhlásili v roku 2014 proruskí separatisti a vlani ich Rusko anektovalo.
Reakcia a pomoc Ukrajine:
- Z viacerých krajín vrátane Českej republiky zaznela na adresu Moskvy ostrá kritika. Takmer všetky krajiny Európskej únie a Spojené štáty, ako aj Austrália a Kanada poskytli Ukrajine materiálnu alebo vojenskú pomoc, ktorá sa neustále zvyšuje. Podľa ekonomického inštitútu IfW so sídlom v Kieli dosiahla hodnota pomoci od EÚ, NATO, MMF a ďalších organizácií 130 miliárd USD. Dominantnými podporovateľmi Ukrajiny sú jednoznačne Európska únia a Spojené štáty (spolu viac ako 77 % pomoci).