Utečenecká kríza:
- Podľa OSN je vojnou vyvolaný exodus Ukrajincov z krajiny najrýchlejšie rastúcou utečeneckou krízou na európskej pôde od konca druhej svetovej vojny. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) opustilo Ukrajinu osem miliónov ľudí a ďalších šesť miliónov Ukrajincov si našlo dočasný domov na Ukrajine, a preto sa považujú za vnútorne vysídlené osoby. Väčšina utečencov zamierila do Poľska, kde sa v súčasnosti nachádza 1,5 milióna utečencov. Česká republika udelila ľuďom z Ukrajiny viac ako 488 200 ochranných víz, čím sa zaradila na tretie miesto po Poľsku a Nemecku.
Materiálne škody a hospodárske aspekty vojny:
- Kyjevská ekonomická škola v januári odhadla výšku škôd na 138 miliárd dolárov a viac ako 34 miliárd dolárov v poľnohospodárskych stratách. Podľa predbežného odhadu sa HDP Ukrajiny v minulom roku v dôsledku následkov ruskej invázie znížil o 30,4 %. Podľa ukrajinského ministerstva školstva a vedy bolo od začiatku invázie poškodených viac ako 3 000 školských zariadení a viac ako 400 bolo úplne zničených. Podľa skorších údajov ukrajinského ministerstva obrany a Kyjevskej školy ekonomického výskumu Rusi na Ukrajine zničili najmenej 140 000 obytných budov. Od začiatku vojny bolo poškodených aj 1 218 zdravotníckych zariadení. Z nich 540 nemocníc bolo čiastočne poškodených a 173 úplne. Moskva sa od septembra systematicky zameriava na energetickú infraštruktúru a do decembra bola poškodená takmer polovica tohto kľúčového odvetvia.
- Medzinárodný menový fond (MMF) v januári zlepšil svoj odhad globálneho hospodárskeho rastu na 2,9 % v tomto roku, čo však predstavuje spomalenie oproti minuloročnému rastu o 3,4 %. Prognóza odráža zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnymi bankami v boji proti inflácii, ako aj vojnu na Ukrajine.