- Podľa MMF výpadky v dodávkach obilia a hnojív spôsobené vojnou na Ukrajine spôsobili najväčšiu krízu potravinovej bezpečnosti prinajmenšom od globálnej finančnej krízy v rokoch 2007 - 2008. Podľa MMF v súčasnosti čelí nedostatku potravín, ktorý ohrozuje život, približne 345 miliónov ľudí. Pred vojnou boli Rusko a Ukrajina poprednými vývozcami obilia a hnojív. Podiel Ukrajiny na celosvetovom vývoze kukurice predstavoval približne 15 % a na celosvetovom vývoze pšenice približne 12 %.
Vojnové zločiny:
- Podľa komisára EÚ pre spravodlivosť Didiera Reyndersa bolo nahlásených takmer 65 000 prípadov údajných vojnových zločinov (popravy, znásilnenia, mučenie a únosy detí). Podľa Kyjeva bolo do Ruska alebo do oblastí pod ruskou kontrolou odvlečených viac ako 16 000 detí. Medzinárodný trestný súd (ICC) začal 2. marca 2022 vyšetrovanie vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na Ukrajine; podľa Reyndersa by vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané počas ruskej invázie na Ukrajinu mal súdiť osobitný tribunál zriadený medzinárodným spoločenstvom na tento účel.
Bojový front:
- Podľa náčelníka ukrajinského generálneho štábu Valerija Zálužného sa na východe Ukrajiny tiahne "aktívna" frontová línia v dĺžke 1 500 km od severu na juh. Podľa Zalužného výročnej správy z januára tohto roku ukrajinské ozbrojené sily od februára minulého roka oslobodili 40 percent územia obsadeného ruskou inváznou armádou. Ruská armáda teraz okupuje približne 18 až 20 percent územia Ukrajiny vrátane oblastí obsadených pred inváziou a anektovaného Krymu.