"Taiwan a Spojené štáty pokračujú v posilňovaní vojenskej výmeny a pri posune vpred bude Taiwan ešte aktívnejšie spolupracovať s USA a ďalšími demokratickými partnermi s cieľom čeliť takým globálnym výzvam, ako autoritárska výbojnosť a klimatická zmena," povedala prezidentka delegácii amerického Kongresu v priestoroch svojho úradu v Tchaj-peji. Podrobnosti však neposkytla.
Minulý týždeň pricestoval na Taiwan predstaviteľ Pentagónu pre záležitosti Číny Michael Chase, čo Reuters označuje za potvrdenie blízkych vojenských väzieb.
Republikánsky kongresman Ro Khanna, ktorý vedie americkú delegáciu na Taiwane, prezidentke Cchaj povedal, že ich cieľom je posilniť vzťahy v oblasti hospodárstva i bezpečnosti. Pripomenul tiež stretnutie so zakladateľom taiwanskej spoločnosti na výrobu polovodičov.
USA, tak ako väčšina krajín, neudržiava oficiálne diplomatické vzťahy s Taiwanom, na ktorý si Čína robí územné nároky. Washington však tomuto ostrovu poskytujú podporu a zbrane, čo je príčinou napätia vo vzťahoch s Pekingom.
Napätie sa vystupňovalo vlani v auguste, keď vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu Nancy Pelosiová navštívila Taiwan, na čo Peking odštartoval sériu vojenských cvičení v okolí ostrova.
Taiwan má od roku 1949 nezávislú vládu, Čína ho však stále považuje za súčasť svojho územia. Komunistická vláda v Pekingu vlani pohrozila, že nebude tolerovať "separatistické aktivity" a v nevyhnutnom prípade nevylúčila ani vojenský zásah na ostrove.