"Tento postup nahradí pôvodnú kompletnú disekciu pazuchy a zníži tak počet pooperačných komplikácií," doplnila hovorkyňa nemocnice Eva Kliská. Priblížila, že na informáciu o stave uzlín sa počas operácie využíva ich rýchle histológické vyšetrenie, ktoré však má svoje nedostatky.
"Metóda OSNA (One-Step Nucleic Acid Amplification) dokáže spracovať celú homogenizovanú uzlinu a podá presnejšiu informáciu o celkovej nádorovej náloži v čase porovnateľnom s rýchlou histológiou. Dokáže tiež predpovedať, aká je pravdepodobnosť nádorového postihu aj zvyšných uzlín v pazuche," vysvetlila. Dodala, že sa tak zníži aj riziko opakovaných operácií.
UNB zaviedla novú metódu ako prvá nemocnica na Slovensku aj v Českej republike. Na klinike ňou doteraz vyšetrili celkovo 58 uzlín u 20 pacientok s rakovinou prsníka. "Výsledky boli u všetkých zhodné s definitívnym pooperačným histopatologickým vyšetrením," priblížil Kamil Pohlodek z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a UNB. V posledných dekádach podľa neho nič neovplyvnilo chirurgiu karcinómu prsníka viac ako biopsia tzv. sentinelových lymfatických uzlín vo včasnom štádiu choroby.