Pozornosť upriamil napríklad na rozhodnutie, že prezident nebol povinný odvolať ministra, že parlament môže meniť privatizáciu v jej priebehu, čiže rozhodovať koncepčné otázky. "Neskôr rozhodol, že nemožno invalidné dôchodky odoberať plošne. A v individuálnych veciach napríklad rozhodol, že polícia nesmie byť pasívna pri domácom násilí, že väzba musí byť dôvodná a radšej má byť nahradená miernejším opatrením. A o tom všetkom môžu novinári slobodne písať vrátane kritiky sudcov," podotkol.
Poukázal na ideu spoluautora myšlienky ústavného súdnictva Hansa Kelsena, ktorý si predstavoval pracovňu sudcov ako laboratórium, kde sa v ideálnom prostredí presne premeria ústavnosť. "Náš Ústavný súd už v prvých mesiacoch rozhodovacej činnosti preukázal, že Ústavný súd ako laboratórium naozaj funguje," dodal Fiačan.
Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas
Skutočnosť, že je Slovensko aj napriek mnohým nedostatkom, chybám a zlyhaniam demokratickým a právnym štátom, je nepochybne aj zásluhou činnosti Ústavného súdu (ÚS) SR. "Chcel by som vyjadriť vďačnosť za tri desaťročia činnosti Ústavného súdu SR, ktorej výsledkom je rozsahom i obsahom rozsiahla judikatúra tvoriaca podstatné bohatstvo našej 30-ročnej demokracie," zdôraznil. Niet podľa jeho slov pochýb o tom, že rozvoj ústavnej judikatúry je trvalý proces a vždy bude čo zlepšovať.