"Aj ja ako právnik stále vnímam niektoré biele miesta, kde podľa môjho názoru ešte chýba jasne formulovaný postoj strážcu ústavnosti. Napriek tomu som hlboko presvedčený o tom, že najväčší deficit dnes nie je v samotnej rozhodovacej činnosti, ale v chýbajúcom rešpektu k tomu, čo už povedané a judikované bolo," dodal. Zdôraznil potrebu úcty k základným prameňom práva a základným právam ako takým.
"Mnohým problémom by sme sa vyhli, ak by aplikujúce orgány práva viac dbali o to, čo už Ústavný súd zhmotnil vo svojich nálezoch," podotkol. Ústavnému súdu zaželal, aby mal vždy jasno v základných hodnotách, aby chránil základné práva, ľudský život a ľudskú dôstojnosť za každých okolností. "A najmä, aby sa výsledky jeho práce v čo najplnšej miere odrážali v každodennej činnosti všetkých inštitúcií," doplnil Karas v rámci príhovoru v priestoroch historickej budovy Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave.
Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta
Ústavný súd (ÚS) SR je orgánom verejnej moci s obrovskou možnosťou vplývať na charakter štátu. Rozhoduje o množstve otázok zásadného významu, zďaleka nie iba politických, ale aj ekonomických, sociálnych, národných či náboženských. "Verím, že Ústavný súd bude počas nadchádzajúcich desaťročí a storočí naďalej plniť svoju funkciu nezávislého súdneho orgánu ochrany ústavnosti tak zodpovedne, ako to bolo doteraz. Že bude kvalitou svojej rozhodovacej činnosti neustále napredovať pri plnení svojho jedinečného a nezameniteľného poslania," zdôraznil Šikuta v rámci príhovoru v priestoroch historickej budovy Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave.