Kľúčoví poslanci SaS a OĽaNO sa však zaťali a odmietli tak spraviť bez toho, aby hlava štátu vymenovala svoju úradnícku vládu. Napriek tomu, že sama prezidentka si myslí, že voľby by sa nemali naťahovať, tak nechce vymeniť Hegerov kabinet. Experti pritom hovoria o tom, že pri takomto kroku nemusí siahnuť ani k radikálnej obmene vlády.
Atmosféra medzi politikmi stále viac hustne a čas do možnosti vyhlásenia skoršiehu termínu predčasných volieb sa stále kráti. Predseda parlamentu by ich musel stanoviť na 24. júna už začiatkom marca. Termín vyhlásenia júnových volieb by bol najneskôr v pondelok 6. marca a následne by strany mali niekoľko týždňov na podanie kandidátok. Zdá sa však, že na to, aby Slováci mohli hodiť svoje hlasy do urien, bude treba čakať ešte sedem mesiacov.
Zatiaľ totiž stále platí 30. september ako deň predčasných volieb. Ich zmena je zablokovaná v parlamente, keďže SaS ani OĽaNO zatiaľ svoje názory nemenia. Neobmäkčilo ich ani vyhlásenie prezidentky, že vzhľadom na „legislatívnu smršť v parlamente“ by mali byť voľby skôr. „Neviem, prečo sa prezidentka rozhodla konať tak, ako si želá Robert Fico, každopádne 30. september je kompromisný termín,“ uviedol Richard Sulík. Smer sa v súčasnosti snaží opäť zvolať schôdzu na vyhlásenie skoršieho termínu predčasných volieb a vyzýva prezidentku na vymenovanie úradníckej vlády.