Vysokoškoláci vynašli spôsob, ako zachytiť škodlivý prach z pneumatík – hlavný prispievateľ k znečisteniu ovzdušia a vody. Podľa odborníkov je prach, ktorý vypúšťajú pneumatiky, druhou najväčšou mikroplastickou znečisťujúcou látkou v našich oceánoch. V Európe sa ročne vyprodukuje viac ako milión ton častíc z pneumatík.
Chemikálie uvoľňované z pneumatík sa dokonca spájajú s hromadným úhynom lososov v Austrálii a USA. K najnovším normám pre motorové vozidlá v EÚ budú čoskoro pridané znečisťujúce látky, ktoré vznikajú pri opotrebovaní pneumatík, ale britský startup The Tire Collective už pracuje na riešení problému opotrebovania pneumatík.
„Každý, kto sledoval preteky F1, vie, že pneumatiky sa opotrebovávajú, ale málokto sa zamyslel nad tým, kam idú všetky tieto častice. V skutočnosti je to obrovský problém, ktorý treba riešiť,“ hovorí Hanson Cheng, spoluzakladateľ The Tyre Collective.
Tím vytvoril zariadenie, ktoré sa pripevňuje na pneumatiku auta. Využíva elektrostatiku a prúdenie vzduchu rotujúceho kolesa na zhromažďovanie prachu z pneumatík pri jeho vzniku. Akonáhle sú častice zhromaždené, môžu byť recyklované. Znečistenie spôsobené opotrebovaním pneumatík môže byť 1000-krát horšie ako to, čo vychádza z výfuku auta, zistila Emissions Analytics. Toto nové zariadenie však dokáže odstrániť až 60 % častíc opotrebovania pneumatík na cestách.
Spoločnosť The Tyre Collective sa nedávno spojila s londýnskou logistickou spoločnosťou Zhero, aby testovala zariadenie na tri mesiace. Prototyp úspešne zbieral jemné kovové častice a prach z pneumatík – viac ako polovica mala veľkosť pod 10 mikrónov, čo je najškodlivejší druh pre ľudské zdravie a životné prostredie. Vynález bol minulý rok vyhlásený za jedného z víťazov úvodnej súťaže Terra Carta Design Lab. V roku 2020 vyhral aj prestížnu britskú medzinárodnú dizajnérsku súťaž James Dyson Award.