Pripomenula, že na začiatku utečenej krízy museli okrem iného korigovať dobrovoľníkov, charitatívne organizácie, či riešiť skladové priestory pre humanitárnu pomoc prichádzajúcu z celého Slovenska. "Popritom, ako k nám chodili ľudia, sme ešte pomáhali s kamiónmi potravín do Zakarpatskej oblasti, pretože z opačnej strany, pri obciach Malyj Bereznyj a Velykyj Bereznyj, sa zdržiavalo obrovské množstvo ľudí," doplnila vtedajšia starostka.
Tvrdí, že obec je oproti situácii spred roka v prípade potreby pripravená. Disponuje už posteľami, matracmi, stanmi, chladničkami, mikrovlnkami, termoskami a podobne. Podľa jej slov by bolo možné otvoriť plne vybavený záchytný tábor do dvoch hodín.
Fejsák potvrdil, že na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode v Ubli sú pre utečencov naďalej k dispozícii pracovníci Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Tvrdí, že obyvatelia obce považujú Ukrajincov za samozrejmosť. "Chodili tadiaľto aj pred vojnou, najviac okolo Vianoc a Veľkej noci. Odkedy som nastúpil do funkcie, oproti utečeneckej kríze ich ani neregistrujeme. Autá prechádzajú, ale peší už nechodia. Na našej strane je situácia pokojná," povedal.
Predpokladá, že ak by došlo k ďalšej vlne utečencov, domáci obyvatelia by opäť neváhali aktívne pomáhať.