Jej úlohou bude doriešiť sporné záležitosti a získať informácie, oznámil v nedeľu predseda frakcie Máté Kocsis vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió, inform uje spravodajca TASR.Kocsis spresnil, že v súvislosti so vstupom Švédska a Fínska do NATO vo štvrtok (23.2.) na stretnutí frakcie Fideszu zazneli isté námietky. "Niektoré z nich boli politického charakteru a boli reakciou na viaceré kritické vyhlásenia švédskych a fínskych politikov na adresu Maďarska," dodal.
Predseda frakcie Fideszu podotkol, že frakcia i parlament napokon schvália vstup dvojice severských krajín do NATO v normálnom procese. Premiér Viktor Orbán v piatok zdôraznil, že Maďarsko od Fínska a Švédska očakáva, že nebudú šíriť nepravdy o Maďarsku. V pravidelnom rozhovore pre Kossuth Rádió tiež povedal, že vláda požiadala parlament o podporu členstva týchto krajín v NATO.
Orbán pripomenul, že časť poslancov parlamentnej frakcie vládnucich strán Fidesz a KDNP vstupom uvedených krajín do NATO "nie je veľmi nadšená". Okrem iného preto, že tieto štáty šíria zjavné lži o maďarskej demokracii a právnom štáte. "Ak Fínsko a Švédsko očakávajú čestný prístup, tak aj oni by sa mali zachovať čestne," dodal.
Rokovanie o vládnom návrhu rozšírenia NATO je zaradené do programu tretieho dňa jarnej schôdze koncom februára. Poslanci o ňom budú hlasovať začiatkom marca. Fínsko a Švédsko v polovici mája oficiálne požiadali o vstup do NATO pre obavy spojené s ruskou inváziou na Ukrajinu. Ich začlenenie do NATO už ratifikovalo 28 z 30 členských štátov s výnimkou Maďarska a Turecka.