Sankcie, ktoré bolia
Od vypuknutia vojny muselo Rusko čeliť už ôsmim balíkom sankcií, ktoré sú zamerané na oslabenie jeho schopnosti financovať vojnu. Týkajú sa hlavne politickej, vojenskej a hospodárskej oblasti. O tom, že fungujú, svedčí nárast inflácie i klesajúci obchod.
Najbohatší ruskí oligarchovia prišli po celom svete odhadom o majetok v hodnote 95 miliárd dolárov. Roman Abramovič, bývalý majiteľ FC Chelsea, stratil až 57 % svojho majetku. Sankcie celkovo zasiahli vyše 1 200 osôb, ktoré prišli nielen o prístup k svojim financiám v zahraničí, ale aj o luxusné nehnuteľnosti alebo jachty.
Pomoc sveta
Bezprostredne po útoku sa na západných hraniciach objavili tisícky utečencov. Za uplynulý rok utieklo z krajiny pred vojnou viac ako 8 miliónov ľudí, najväčšia časť zamierila do Poľska a Nemecka. Obe krajiny ich prijali vyše milióna. Okrem nich je viac ako 5 miliónov Ukrajincov vnútorne vysídlených, prišli teda o svoje domovy a museli sa presunúť do iných častí krajiny.
Okamžite po invázii začali utečencom pomáhať dobrovoľníci, organizácie a postupne aj vlády. Mnohí z utečencov sa postupne vrátili do vlasti alebo sa tam plánujú vrátiť po skončení vojny.
Nielen európske krajiny, ale aj USA či Japonsko pomáhajú Ukrajine finančne, dodávkami munície, protitankovými systémami, leteckými radarmi, dronmi, ale aj výstrojom pre vojakov či dodávkami liekov a iného potrebného materiálu pre armádu i pre civilistov.