Podľa agentúry AP demonštranti zaplnili v metropole hlavné námestie Zócalo, ktoré pojme až 100-tisíc ľudí. Protesty sa konali aj v ďalších mexických mestách. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador odmieta kritiku, že reforma ohrozí demokraciu v krajine, a tvrdí, že INE spotrebuje príliš veľa peňazí, ktoré by mali byť dané na programy pre sociálne slabých.
Volebná reforma má okrem iného znížiť počet zamestnancov volebného úradu INE, ktorý organizuje v krajine voľby, a tiež zmeniť tabuľkové hodnotenie, teda zoškrtať výdavky na platy jeho zamestnancov. Agentúra AP k tomu napísala, že niektorí vysokí volební úradníci majú väčší plat ako mexický prezident.
Cuántos seríamos? pic.twitter.com/G3xAsFfI0A
— Macario Schettino (@macariomx) February 26, 2023
Reforma tiež po prvýkrát priznáva právo voliť Mexičanom, ktorí žijú v zahraničí, a to prostredníctvom internetu. Takisto upravuje financovanie volebných kampaní politických strán a má zaručiť, aby pri zostavovaní kandidátok neboli diskriminovaní napríklad osoby z komunity LGBT+, černosi, migranti či invalidi.
Reforma dostala v médiách prezývku Plán B, pretože prezidentova strana ju navrhla po tom, čo sa ukázalo, že nemá v parlamente dostatočnú podporu na presadenie zmeny ústavy, pre ktoré sú potrebné dve tretiny hlasov zákonodarcov. Ľavicový prezident López Obrador, ktorý je v úrade od decembra 2018, v ďalších prezidentských voľbách v roku 2024 už kandidovať nemôže.