Zmeny sa týkajú nielen viac ako 1,7 milióna súčasných sporiteľov, ale aj tých, ktorí do II. piliera ešte len vstúpia. Ako sa v nových pravidlách zorientovať, čo budú znamenať pre náš budúci dôchodok a čo nám dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) oznamujú v každoročnom výpise z II. piliera, vysvetľuje pre Nový Čas predseda Asociácie DSS Miroslav Kotov.
Sporitelia v týchto dňoch dostávajú ročné výpisy z dôchodcových správcovských spoločností a je jasné, že všetky fondy vykázali stratu. Máme chytať paniku?
- Rok 2021 bol, čo sa týka zhodnotenia, rekordným pre akciové či indexové fondy, naopak, predchádzajúci rok 2022 bol veľmi zlý. Toto sú zákonitosti finančných trhov a je jedno, či investujeme do miešaného fondu, garantovaného, indexového, tie prostriedky na konci dňa vždy doputujú do finančných nástrojov, či už dlhopisov alebo akcií, a všetky tieto investičné nástroje kolíšu - jeden rok sa im darí viac, druhý menej. Pri dôchodkovom sporení sa bavíme o veľmi dlhom období, jeden rok prerobíme 10 %, druhý rok zarobíme 15 %, a to sa strieda. Napokon sa počíta, čo budem mať v deň odchodu do dôchodku. Netreba sa znepokojovať na základe minuloročných výsledkov, pretože dobré roky sa striedajú so zlými. Bezmyšlienkovité skákanie z fondu do fondu pri zníženej výkonnosti je tou najhoršou možnou stratou, ktorá môže byť pre dlhodobé sporenie. Zvolenú stratégiu si treba nastaviť správne a držať dlhodobo.