V súčasnosti však podľa ide o to, aby zostala nezávislou krajinou a ubránila sa ruskej invázii. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
Stoltenberg novinárom počas návštevy fínskeho hlavného mesta Helsinki povedal, že Ukrajina musí zostať "suverénnou a nezávislou krajinou, a preto je potrebné Ukrajinu podporovať". Keď sa vojna skončí, "musíme zaistiť, aby sa história nezopakovala," dodal na spoločnej tlačovej konferencii s fínskou premiérkou Sannou Marinovou.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po začiatku ruskej vojenskej invázie na vyzval NATO, aby jeho krajine zaistilo zrýchlený postup na členstvo v tejto vojenskej aliancii, pripomína AFP. Ukrajina okrem toho požiadala o členstvo aj v Európskej únii a v júni získala štatút kandidátskej krajiny.
"(Ruský) prezident (Vladimir) Putin nemôže pokračovať v útokoch na susedov. Chce ovládať Ukrajinu a neplánuje mier, ale plánuje ďalšiu vojnu," podotkol ďalej Stoltenberg.
Fínsko a Švédsko prehodnotili po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu svoju desaťročia trvajúcu politiku vojenskej neangažovanosti a v máji 2022 tiež požiadali o vstup do NATO. "Vidím budúcnosť Ukrajiny ako súčasti Európskej únie a súčasti NATO," dodala Marinová.
Turecko a Maďarsko sú jedinými členmi NATO, ktoré ešte neratifikovali úsilie Fínska a Švédska o vstup do Aliancie, pripomína AFP. Generálny tajomník NATO v Helsinkách povedal, že "Fínsko i Švédsko splnili to, čo sľúbili v trojstrannej dohode, ktorú vlani v júni uzavreli s Tureckom v Madride." "Teraz je čas ratifikovať a plne privítať Fínsko a Švédsko ako členov (NATO)," dodal.