Blíži sa to k 90-percentnému obohateniu potrebnému na výrobu jadrovej bomby. TASR správu prevzala z agentúry AFP. MAAE v správe uvádza, že vysoko obohatené častice s obsahom 83,7 percenta izotopu uránu 235 sa našli vo vzorke odobranej 22. januára v zariadení Fordú.
Iránska vláda v spojitosti s týmto nálezom uviedla, že počas procesu obohacovania (uránu) "mohli nastať neúmyselné výkyvy". Debaty o možnom pôvode týchto častíc podľa MAAE pokračujú.
Odhadované iránske zásoby obohateného uránu podľa MAAE viac než 18-krát prekročili limity vyplývajúce z dohody medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami z roku 2015. Táto dohoda zaviedla obmedzenia jadrového programu Iránu vrátane stanovenia limitu na obohacovanie uránu, pripomína AFP. Šestica krajín následne uvoľnila ekonomické sankcie voči Iránu. Spojené štáty však v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpili.
Irán odvtedy dohodu opakovanie porušil a obohacoval urán aj nad povolenú úroveň. MAAE opakovane upozornila, že nedokáže naplno monitorovať iránsky jadrový program, pretože Teherán začal vo februári obmedzovať prístup inšpektorom. Rokovania o obnovení dohody z roku 2015 v súčasnosti stagnujú, pripomína AFP.