Na čo použije telerozhlas prostriedky nad rámec toho, čo mal k dispozícii po minulé roky? „Navýšený rozpočet by zabezpečil investície do slovenskej pôvodnej tvorby a koprodukcií. Je potrebné investovať do rozvoja jednotlivých programových okruhov Rozhlasu a Televízie, ako aj do rozšírenia priestoru pre digitálne a technologické inovácie,“ uvádza Machaj. Neznamená to však, že všetky problémy RTVS tým budú vyriešené.
„RTVS dlhodobo zápasí so svojím nedofinancovaním. Už teraz pociťujeme aj dopady nového mediálneho zákona, ktorý rozšíril zákonné povinnosti pre vysielateľov v oblasti titulkovania, hlasového komentovania a národnostného vysielania,“ dodáva šéf RTVS. Proti Milanovej návrhu nemá žiadne pripomienky ani Sulíkova SaS. „Suma 180 miliónov eur predstavuje adekvátnu náhradu koncesií,“ reagovala strana.
Prideľovanie zdrojov by malo byť v ústave
Richard Rybníček, bývalý riaditeľ STV
To, či takto prideľované prostriedky budú stačiť na plnohodnotnú prevádzku RTVS, neviem odhadnúť. Naďalej však platí, že ak je verejnoprávne médium financované priamo cez štátny rozpočet, vždy je tam riziko, že akákoľvek politická moc môže v podstate kedykoľvek na ten rozpočet siahnuť. Jedine, že by to, aké percento HDP je vyčlenené pre RTVS, bolo definované priamo v ústave. Pokiaľ sa to bude dať meniť jednoduchým zákonom, som presvedčený, že tá závislosť od politických rozhodnutí bude ešte väčšia, ako bola doteraz.
Na RTVS treba vyčleniť viac
Jaroslav Rezník, bývalý riaditeľ RTVS
Zrušenie koncesií naďalej považujem za fatálnu chybu ohrozujúcu nezávislosť a samotnú existenciu RTVS. Ak sa to už stalo, tak odštep z HDP pre RTVS by v žiadnom prípade nemal byť nižší ako 0,2 % ročne. V zákone musí byť precízne upravený aj systém valorizácie tohto odštepu.