Postup, keď o legislatíve za miliardy eur netušia ani odborníci na ministerstvách či analytici, už kritizovala prezidentka, ale aj zamestnávatelia. Čo všetko sa už v posledných týždňoch schválilo a čo nás ešte čaká? Štát vo februári míňal o 1,14 miliardy eur viac, ako dokázal vybrať. Podľa údajov ministerstva financií sa to medziročne zvýšilo o viac než dve tretiny. Ešte na konci januára pritom vykazoval rozpočet prebytok 59,6 milióna eur.
Problém je, že výdavky stúpli o štvrtinu, zatiaľ čo príjmy z daní len o desatinu. Celkovo sa plánuje v rozpočte tento rok nechať diera viac ako 8 miliárd eur. Najviac tam však zaberie energetická pomoc, a to 3,5 miliardy eur. V tejto situácii však poslanci prichádzajú do parlamentu s návrhmi, ktoré môžu rozpočet ešte viac napnúť, a napokon môže hroziť, že na Slovensko sa začnú trhy pozerať ako na čierneho pasažiera, ktorý bude mať problém dostať sa z dlhovej pasce.
Kritizuje to aj prezidentka, ktorá povedala, že práve preto, čo sa deje v NR SR, by bola za predčasné voľby oveľa skôr ako v septembri. „Dianie v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných,“ konštatovala Zuzana Čaputová a zákony v pléne nazvala „legislatívnou smršťou“. Ekonóm Tomáš Meravý zo Za ľudí nedávno vypočítal, že ak by sa prijali všetky návrhy, ktoré boli alebo sú na programe, tak by štát stáli 5 miliárd eur.