„Deficit verejných financií by v prípade ich prijatia vyskočil na astronomických 11 % HDP. Bol by to druhý najvyšší deficit v dejinách samostatného Slovenska,“ uviedol Meravý. Nie všetky z návrhov reálne prejdú, niektoré už poslanci „zarezali“. Do volieb však zostáva ešte sedem mesiacov a Národná rada bude zasadať ešte niekoľkokrát, čiže nie je vylúčené, že sa na rokovanie dostanú ďalšie stámiliónové kúsky. Pred poslednými voľbami išlo napríklad o zvyšovanie dôchodkov, ktoré presadil Smer.
Kritika firiem
Žalostnú situáciu v parlamente sledujú aj zástupcovia zamestnávateľov, ktorí poslali aj otvorený list premiérovi či predsedovi parlamentu. Prekáža im napríklad aj neplánované zavádzanie bankového odvodu, pri ktorom sa Igor Matovič pred dvoma rokmi zaviazal, že ho nebudú znova navrhovať.
„Ak NR SR bude na tento stav reagovať len pokračovaním prijímania regulačných zmien naďalej zhoršujúcich fungovanie podnikateľských subjektov na Slovensku, riskuje prehlbovanie ekonomickej krízy, ktorá nevyhnutne zasiahne osudy všetkých obyvateľov,“ konštatovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.
„Posledné poslanecké návrhy sú však už za hranicou únosnosti, pretože hazardujú so stabilitou celej našej krajiny. Považujeme za neprijateľné, aby opatrenia takého významného finančného rozmeru, ktoré výrazne prehĺbia deficit verejných financií, boli predložené poslaneckým návrhom, bez adekvátnych odborných analýz a bez zapojenia sociálnych partnerov,“ uzavreli.