Mali by sme skôr predbiehať v záchrane rozpočtu
Radovan Ďurana, ekonóm INESS
Ako hodnotíte návrhy, ktoré sú v parlamente a ešte prídu z hľadiska rozpočtu?
Prichádzajúce voľby sú najväčším rizikom rozpočtovej udržateľnosti. Vždy sa roztrhne vrece so sociálnymi balíčkami. Obyčajne ide o nesystémové opatrenia, ktoré nemajú krytie v príjmoch štátu, teda navyšujú deficit a nepriamo tak zvyšujú daňové zaťaženie v budúcnosti.
Čo sa vám najviac nepozdáva pri ich prijímaní?
Typickou črtou týchto návrhov je, že občanom politici nikdy nepovedia, koľko ich to bude stáť. Sociálne balíčky sú prezentované ako zadarmo alebo zaplatené tými „zlými“. V skutočnosti to však je bežný daňový poplatník, ktorý ich nakoniec zaplatí. Poslanci by mali mať povinnosť identifikovať úspory alebo zdroje príjmov, ktorými chcú svoje návrhy financovať. Každý návrh by teda mal mať aj druhú stranu - súčasný stav umožňuje poslancom ukazovať sa len v dobrom svetle.
Kde vidíte problém pri aktuálnych zákonoch?
Aktuálne opatrenia sú nebezpečné v tom, že sa tvária ako jednorazové. Ale my veľmi dobre vieme, že nič nie je také trvalé ako dočasný vládny výdavok. Zrušenie akokoľvek nezmyselnej dávky vyžaduje veľkú politickú silu a odvahu. Výsledkom potom je tlak na zvyšovanie daní kvôli dávkam, ktoré vznikli len ako súčasť predvolebného boja. Diskusia o týchto návrhoch v situácii, keď máme schválený rozpočet s 8 mld. deficitom, mi, mierne povedané, príde absurdná. V skutočnosti by sa poslanci mali predbiehať v nápadoch, ako deficit znížiť, a nie naopak. Na porovnanie: 8 mld. eur dáme na všetky starobné dôchodky dohromady.